1988 yılında Almanya'da Münih Güzel Sanatlar Akademisi Resim ve Grafik Bölümü'nden mezun oldu.
Avustralya, Danimarka, ABD, İsveç, Norveç, Peru, Meksika, İsviçre ve İtalya gibi dünyanın belli başlı sanat merkezlerinde sergiler açan sanatçının 30. Yıl sergisi (1993) Paris'te gerçekleştirildi.
25 Ağustos 2002'de Uluslararası Seramik Kongresi (I.A.C) ve sergisine davetli olarak katıldı.
25 Ekim 2002'de "Dünyada isim yapan" Türk sanatçısı olarak Londra Üniversitesi'nde konferans verdi.

New York Hunter College, Washington DC Üniversiteleri, Avustralya Melbourne ve Canberra Üniversiteleri'nde seramik dersleri ve konferanslar verdi.
Çeşitli sanat dallarında da çalışmaları olan sanatçının desenleri VAKKO firması tarafından imzalı olarak sınırlı sayıda basıldı.
MOOD firması tarafından halı üzerinde desenleri başarılı bir şekilde uygulanarak "Yaşamdaki Sanat" adı altında Avrupa'da sergilendi.

Almanya'da Hutschenreuther ve Türkiye'de Gorbon Seramik Fabrikaları tarafından çay ve yemek takımlarında kullanıldı.
Almanya'da Degussa firması horoz motifli desenini yılbaşı tabaklarında kullandı.
Robert Irvin (USA) ve İstanbul Konservatuvarı Bale Bölümü mezunu da olan sanatçı 18 yıl klasik bale ve bale öğretmenliği yaptı.
Türk Büyükelçiliği himayesinde ve Ramenka sponsorluğunda Moskova Novy Manezh Galerisi'nde 300 eseriyle en büyük resim sergisini açtı. Resimleri Moskova Güzel Sanatlar Müzesi'ne seçildi.
Kendisi gibi sanatı meslek edinen kızı ressam Sedef Yılmabaşar'da kedi resimleriyle başarı kazandı.
Prof. Dr. Jale Yılmabaşar'ın eserlerinin bir kısmı Düsseldorf Hetjens, İtalya Faenza, New York Vanderbild Webb Museum gibi dünyanın önemli müzelerinde sergileniyor. Birçoğu da özel koleksiyonları süslüyor.
Sanatçının Fransız jürisi tarafından seçilen resimleri 1999, 2000 ve 2002 yıllarında Paris'te Salon d'Automne'da sergilendi.
Horoz ve kuş teması hemen hemen tüm eserlerinde görülüyor. 1985 yılında Rumeli Hisarı'ndaki atölyesinin 2. Boğaz Köprüsü yapımı nedeni ile yıkılması resimlerinde "Köprü", "Horoz", "Kuş", "Yıkılan Evler" gibi temaları işlemesinde önemli rol oynadı.

Seramik duvar panoları ile isim yapan Prof. Dr. Jale Yılmabaşar'ın 40 metre uzunluğundaki (80 m2) "Noramin Maslak" panosu başarılı çalışmalarından biridir.(1985) 
Fransızların ateşin ustası olarak tanımladıkları sanatçının 16 adet seramik duvar panosu Promat Matbaacılık A.Ş.'in de 2003 takviminin konseptini oluşturdu.

Türkiye'yi uluslararası platformlarda başarıyla temsil eden sanatçı bu yıl farklı alanlardaki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi ve OTOKOÇ için FORD TRANSIT-CONNECT modelinin dış yüzeyi üzerine sanat çalışması gerçekleştirdi. Prof. Dr. Jale Yılmabaşar'ın boyadığı bu araç Rahmi KOÇ Müzesi'nde sergilenecek.     

Çocukların eğitimine katkıda bulunmaktan mutlu olan sanatçının eserleri, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da UNİCEF (Dünya Muhtaç Çocukları) İsviçre tarafından tebrik kartlarına basılarak geliri muhtaç çocuklara verilecek.
Günde 18 saat gibi yorucu çalışma temposuna alışık olan sanatçı, Beylerbeyi'ndeki atölyesinde resim ve seramik çalışmalarına devam ediyor.

40. yıl sergisinde araç için yaptığı desenler sanatsal araştırmalar şeklinde izleyiciler tarafından görülebildi. Bu çalışma için hiçbir maddi talepte bulunmayan sanatçının boyadığı özel (tek) aracın hayırseverler tarafından satın alınması sonucunda elde edilen gelir Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (T.E.G.V)'na bağışlandı.
Panoların dokümanter nitelikte derlendiği ve çok özel tekniklerle basılan takvim Prof. Dr. Jale Yılmabaşar'ın 40. yıl sergisinin açılışında davetlilere hediye edildi. Sergide ayrıca, takvimde yer alan bazı seramik duvar panolarının birebir boyutlardaki fotoğrafları da yer aldı.
1958'de mezun olduğu Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (şimdiki Marmara Üniversitesi) Seramik bölümünde 1962'de asistanlığa başladı, 1965'de doçentlik tezi yazdı.1967 yılında kazandığı şeref madalyası ile Uluslararası Seramik Akademisi'ne üye kabul edildi.
1964'de New York Dünya Fuarı'nda sergi açtı. İlk duvar resim çalışmasını New York'da uyguladı.
1985'de Türkiye’nin İlk Kadın Seramik Profesörü ünvanını aldı.
İlk sergisini 1963 yılında İstanbul'da açtı.
1968'de Faenza'da (İtalya)     ,1969'da Münih'te (Almanya) altın madalya kazandı.